Preston innovations Excel 17’ float

Påtænker måske at købe denne stang (Preston innovations Excel 17’ float) ville høre om nogle af jer derude kender noget til denne stang eller selv har denne evt. ris og ros
Hilsen Voss

Fandt en review her. Blev selv lidt interesseret, da jeg så det som en kombination af pole og stang. Så vidt jeg kan læse ud af de få ord som står skrevet, så er det ikke en stang til at sidde og fedte med skaller i suseåen og så lande den helt store suder eller karpe engang imellem, men mest til de større skaller, brasen osv. og opefter....men bedøm selv

http://www.total-fishing.com/TackleReviews.aspx?Category=coarse&ID=Long_...

Mvh

Af Loui

ups

Af Loui

hej... uden at have kikket i katalog osv... vil jeg sige at det nok ikke er den stang du skal bruge...
De fleste 17^ og 18^ stænger fra UK producenter er til trotting... dvs at køre et stick flåd gennem en å eller flod i england... De har så ikke helt de kaste og kroge egenskaber vi bruger i DK.

Hvis du er ude efter en go allround stang til danske forhold vil jeg anbefale noget 15^ fra enten Milo, Sensas eller Trabucco, med kastevægt 10 - 25 gram... eller måske 10 -20 gram.

(jeg har selv lært det på den hårde måde, og har fejl-købene til a bevise det)

hvis du helst vil have en stang fra england vil jeg anbefale dig at se efter noget på 13^ og så tage en stang med et navn som distance waggler... Det er bla historisk betinget at det forholder sig sådan...

evt Garbolino kan også være et alternativ...

bingo

Af bingo fuel

hvis jeg tager fejl så sig til... så må vi se på "sagen" igen... men Excel serien er lækker nok og prisen er rimelig..

Af bingo fuel

Hvad har du tænkt dig at bruge stangen til? eller hvordan havde du tænkt dig at bruge stangen? Tror at jeg har hørt en fugl synge om at du ofte finder på at sidde og mede lidt i suseåen.... :-) Har dog kun set dig med pole, men det er et par år siden... Har dog fornyeligt set et billede af dig med TAP på en lokal fiskeklub side. Er det fordi du vil til at bruge stang og hjul i suseåen? Håber ikke jeg snerrer for meget, men hvad er motivet bag din interesse for en så lang stang? Så vidt jeg kan læse mig til, så er det mere et specielværktøj til rigtigt dybe steder og den er altså lige i den "fleshy" ende en 17 fods, hvis det er til at dyrke susåen og man gerne vil have det hele ind....TROR jeg :-)

Mvh

Af Loui

Hej igen grunden til jeg spøger er at jeg ville købe 2 stk nye stænger til match (af god kvalitet)for jeg ville gerne øve mig lidt mere på det i søer med lidt dybde efter brasen og ville gerne op i 15-16-17 fod men det kan da godt være at 15 fod er alt rigligt til det danske fiskeri og til mit behov og super tak for alle svar det er bare super
Hilsen Voss

Af Mede Voss

Jeg har aldrig fisket med en 17 fods, men ville på de dybder foretrække at fiske slider-match, da tacklet står mere stabilt i vandet, og kommer hurtigere ned, da bulken typisk er placeret 1-1,5 meter fra krogen.

Udvalget af kvalitets 15 fods er også noget større end ditto 17 fods.

Af Rikard

Hej igen regner også med det bliver 2 stk 15 fod fra Trabucco og super tak for alle de gode svar Hilsen Voss

Af Mede Voss

hej thomas.
Ja til den form for fiskeri passer de engelske 16-18 stænger ikke... De vil kunne bruges, men det vil minde lidt om at voldtage klingen på stangen når du skal kaste en waggler i størrelse havnebøje ud, de er lavet til at lobbe et stickflåd på 2 gram ud en stanglængde fra bredden.

lidt reklame: Det bedste bud til prisen jeg kender på en rigtig allround kæp er Trabucco Energhia Power Match i 15^. (jeg tror det er navnet)

Af bingo fuel