You are hereOdense Å - Dalum

Odense Å - Dalum


Region:Fyn
Fisketilladelse:Medlemsskab
Fiskearter:Skalle, Rudskalle, Brasen, Rimte, Aborre, Gedde, Ål, Havørred

Odense Å ved Dalum kræver medlemsskab af en klub der er med i Odense Å sammenslutningen. Se mere på www.odense-aa.dk

ca. 100m syd for hvor Dalumvej krydser Odense Å går der en grusvej ned til højre (hvis man kommer inde fra byen). Her kan man køre i bil ca. 200 m hen til skoven, hvor der er mulighed for at parkere. Du må ikke køre længere. Herfra kan man enten gå ad den lille sti ned til strækket mellem Dalumvej og Dalumforeningens klubhus, eller fortsætte af den store sti ud mod motorvejen, hvor man kan finde pladser på højre hånd hele vejen.

Strækket er relativt langsomtflydende, og der er en del fisk. Specielt kan strækket fiske godt i foråret. Fiskene står meget i lommer, så lokalkendskab er alfa & omega.

Der er en del skaller, og man kan også være heldig at støde ind i brasner på strækket. Rimterne er der også, i nogle rigtig gode størrelser.

Der må fiskes til og med motorvejsbroen.

Der kan ikke købes dagkort til dette stykke da alt vand opstrøms jernbanebroen er forbeholdt Samslutningen

Rikards billede

Det er rettet

Hvem er online

Der er i øjeblikket 0 brugere og 5 gæster online.